Експерт розповів, які помилки при прогріванні авто можуть швидко пошкодити двигун

Серед водіїв існують дві протилежні думки: одні наполягають на обов’язковому прогріві двигуна перед початком руху, інші, навпаки, вважають це непотрібним заходом, називаючи його марною тратою палива та джерелом забруднення навколишнього середовища.

Однак, як показує практика, обидва підходи можуть призвести до серйозних помилок, які загрожують дорогими поломками. Експерт порталу ampercar.com розповів, які помилки про прогрівання двигуна можуть призвести до його поломки.

Давайте коротко пробіжимося аргументами обох сторін. Ті, хто наполягають на обов’язковому прогріві, обґрунтовують це тим, що холодний двигун не тільки працює нестабільно, а й зазнає підвищеного зношування, якщо відразу починати рух.

У відповідь на заперечення про повільний прогрів на холостих оборотах, прихильники цієї позиції пропонують злегка натиснути на педаль газу, щоб підвищити обороти – адже без навантаження це нібито безпечно.

Противники ж, які вважають за краще виїжджати на дорогу відразу після того, як заведуть мотор, апелюють до рекомендацій автовиробників. Вони справедливо зауважують, що якби попередній прогрів був життєво необхідний, він напевно знайшов би відображення в інструкції з експлуатації.

До того ж вони наголошують: двигун, перебуваючи в русі, нагрівається швидше, що сприяє зменшенню виділення шкідливих речовин в атмосферу.

Давайте поринемо в процеси, які відбуваються всередині двигуна до моменту досягнення оптимальної робочої температури. Справа в тому, що всі сучасні ДВЗ створені з металів із різними коефіцієнтами теплового розширення.

Так, алюміній, що широко застосовується для виготовлення блоків циліндрів, відрізняється практично вдвічі вищим коефіцієнтом теплового розширення в порівнянні зі сталлю, яка зазвичай використовується для створення поршневої групи.

Таким чином, якщо збільшити температуру на 10 градусів за Цельсієм двох однакових за розміром частин з алюмінію та сталі, то вони змінять свої розміри по-різному: алюміній розширюватиметься майже вдвічі сильніше, ніж сталь.

Коли йдеться про прогрівання двигуна, важливо враховувати, що температура елементів силового агрегату впливає їх взаємодія. У момент нагріву відбувається тимчасова зміна зазорів між деталями ДВЗ: в одних місцях зазори стають більшими, викликаючи люфт, в інших виникає протилежна ситуація і тертя стає сильнішим.

Така нерівномірність призводить до передчасного зношування. Також важливо пам’ятати, що олива, яка на холоді ще не досягла потрібної температури, не здатна повною мірою виконувати свою функцію.

Враховуючи вищеперелічене, найкращий варіант – уникати надмірного навантаження на двигун, але парадокс: прихильники обов’язкового прогріву найчастіше збільшують оберти, натискаючи на газ, а ті, хто воліє починати рух без попереднього прогріву, відразу вводять мотор у робоче навантаження. І там, і там елементи двигуна стикаються з умовами, далекими від ідеалу, що неминуче прискорює знос.

Отже, незважаючи на всі докази, прогрів двигуна залишається обов’язковою процедурою, але лише за умови, що не буде жодного зайвого “прискорюючого” прогрівання тиску на газ, щоб уникнути надмірного зношування на початковій стадії роботи двигуна.

Новини Чернігова