Контактні лінзи для корекції астигматизму: вибір та ефективність

Астигматизм — це дуже поширена проблема, яка виникає через деструктивні процеси у рогівці та зміну її форми. Різність кривини рогівки та кришталика у пацієнтів з такою проблемою призводить до виникнення стану рефракції, саме він викликає нечіткість зору та складнощі з переглядом дрібних деталей. Астигматизм може бути вродженим (пов'язаним з особливостями будови очних м'язів, повік або кісток черепа) або набутим (внаслідок мікротравм ока та утворення рубців, що спотворюють заломлення світлових пучків).

 

В обох випадках він характеризується появою розпливчастого, нечіткого зображення і належить до важких рефракційних патологій, що складно піддаються корекції. Проте сучасні контактні лінзи можуть впоратися з такою проблемою. Основним корекційним способом для людей з астигматизмом визнані контактні лінзи зі сфероциліндричним дизайном, що також мають назву торичних або астигматичних лінз.

 

Чому контактні лінзи при астигматизмі краще, ніж окуляри?

 

М'які торичні контактні лінзи дозволяють найкомфортніше проводити корекцію астигматизму. Вони роблять зір точним, зокрема й на периферії. І дозволяють успішно коригувати навіть складні випадки астигматизму.

 

До того ж торичні контактні лінзи — це комфорт носіння, в них можна займатися спортом, проводити в них цілий день і навіть не згадувати про лінзи. Сучасні торичні лінзи зовсім не відчуваються на очах і дозволяють їм вільно «дихати», що виключає сухість, втому, почервоніння та свербіж. Водночас контактні лінзи не помітні для людей навколо.

 

Як обрати контактні лінзи при астигматизмі?

 

Підбір торичних контактних лінз має проводити спеціаліст — лікар-офтальмолог. Він виконає комплекс обстежень та:

 

— перевірить, чи немає протипоказань до контактної корекції та чи будуть контактні лінзи доцільні у конкретному випадку астигматизму;

— проведе тестову примірку лінз, під час якої, можливо, доведеться спробувати не одну пару;

— повідомить параметри контактних лінз, необхідні для вибору та покупки.

 

Для астигматичних лінз параметрів більше, ніж для звичайних: крім сили діоптрій та радіуса кривини, потрібно знати циліндр (належить до оптичної сили астигматизму) та вісь (ставиться до кута нахилу астигматизму).

 

Як обрати термін носіння лінз при астигматизмі?

 

Людям з астигматизмом виробники останнім часом пропонують декілька різних варіантів лінз, зокрема:

 

— Лінзи тривалого використання з терміном експлуатації 6-12 місяців. Такі моделі вважаються застарілими, лікарі їх рекомендують рідко, адже вони потребують особливо детального догляду, зокрема щотижневного глибокого очищення пероксидними системами.

 

— Щоквартальної заміни з терміном експлуатації 3 місяці. Це незначний пласт контактних лінз, що займає проміжне положення між традиційними лінзами, що йдуть у минуле, і найбільш затребуваними лінзами планової заміни. Випускаються у блістерах, в упаковці 4-6 блістерів. Відповідно однієї упаковки вистачить на 6-9 місяців.

 

— Планової заміни із терміном експлуатації 1 місяць. Лінзи поставляються в упаковках по 3-6 блістерів. Найпопулярніша група лінз. Виготовляються з різних матеріалів як гідрогелевих, так і нових силіконгідрогелевих. Порівняно невеликий рекомендований термін експлуатації дозволяє не приділяти пильної уваги ензимному очищенню — лінзи не встигають сильно забруднитися і для їх очищення досить універсальних розчинів з можливістю видалення протеїнових відкладень. Використання упаковок по 3 блістери дуже зручне для людей, у яких необхідна різна корекція для лівого та правого ока – немає необхідності одразу купувати дві упаковки по 6 лінз. Враховуючи, що лінзи планової заміни набули найбільшого поширення, виробники приділяють цій групі лінз найбільшу увагу. Не випадково саме в цій групі є надсучасні лінзи, які можна носити весь термін експлуатації, не знімаючи.

 

— Частої планової заміни із терміном експлуатації 1-2 тижні. Короткі терміни використання лінзи дозволяють застосовувати для їх виготовлення матеріали з високим вмістом вологи без побоювання серйозних ускладнень за відсутності якісного очищення.

 

— Щоденної заміни. Термін експлуатації таких лінз – один день. Лінзи одягаються вранці, а ввечері знімаються та викидаються. Це здорові, безпечні лінзи, т.к. не вимагають обробки розчинами та щоразу стерильними. За рахунок цього досягається висока якість зору та комфорт. Єдиним недоліком таких лінз є їх відносна дорожнеча. Проте є значна категорія людей, для яких ці лінзи – єдина можливість корекції зору. Це і люди з алергічними реакціями коштом догляду за контактними лінзами, люди, використовують контактні лінзи іноді. Випускаються лінзи, як правило, в упаковках по 30 блістерів. Деякі виробники останнім часом стали пропонувати упаковки по 90 блістерів.

 

Тенденції розвитку контактної корекції показують, що дедалі більше людей орієнтуються на лінзи щоденної та планової заміни. Відбувається поступова відмова від традиційних лінз. Не випадково, багато виробників вивели традиційні лінзи зі свого асортименту. Пропонований спектр лінз щоденної та планової заміни повністю закриває всі потреби носіїв контактних лінз.

 

Источник

Новини Чернігова