Лікування інсультів: що для пацієнта безкоштовно, а що — власним коштом. Пояснює лікарка з Корюківки

Лікування інсультів: що для пацієнта безкоштовно, а що - власним коштом. Пояснює лікарка з Корюківки

Ілюстративне

Інсульт: як його запідозрити і вчасно зреагувати. Чому не можна зволікати, а краще перестрахуватися — для цього є лише чотири години! Як банальне безсоння може призвести до інсультів і що треба знати про лікування цієї недуги — говоримо із Тетяною Батюк, завідувачкою відділення неврології та реабілітації Корюківської ЦРЛ.

Головне — встигнути за 4 години

Інсультів зараз дуже багато. Вони тяжкі та значно помолодшали. Інколи люди зіштовхуються з цією хворобою навіть у 32-35 років. А з початком городніх робіт і ягідним сезоном пацієнтів із інсультами щороку збільшується в рази, бо останнього лікуються вдома самотужки, втрачаючи дорогоцінний час. А він дуже часто вартує життя.

— Наша лікарня повністю забезпечена тромболітиками, — зазначає Тетяна Юріївна. — У достатній кількості маємо актилізу — препарат вартістю 40 тисяч гривень, який вводиться для тромболізису в перші 4 години від початку інсульту. Для хворих він безкоштовний!

Тромболітична терапія показує хороші результати, які помітні одразу. Як кажуть, на кінці голки, на завершенні крапельниці ми вже бачимо ефект. Просто тих, хто вчасно, протягом цих чотирьох годин, звертаються в лікарню, дуже й дуже мало. Ніхто ж не думає про інсульт, а зволікають до останнього: «А може, само пройде, а може, перечекаю…» Це неправильно.

Якщо сумніваєтеся — все одно зверніться в лікарню. Нехай краще лікар огляне і скаже, що це гіпертонічний чи вегето-судинний криз, а не інсульт, наслідки якого можуть бути вкрай негативними — Тетяна Батюк

Лікування інсультів: що для пацієнта безкоштовно, а що - власним коштом. Пояснює лікарка з Корюківки

— Які саме симптоми повинні змусити людину терміново звернутися до лікарні?

— Якщо запідозрили порушення мовлення, слабкість в одній чи двох кінцівках, перекіс обличчя, виражене запаморочення голови з нудотою, блювотою, порушення координації та зору, варто негайно звернутися в лікарню, — наполягає Тетяна Батюк.

Інсульт: що безкоштовно, а що — власним коштом

Тетяна Юріївна запевняє, що лікарня має всі можливості, щоб лікувати інсульти. Цілодобово працюють два апарати комп’ютерної томографії, проводять КТ-ангіографію судин із контрастуванням, є у наявності всі препарати, яких потребують хворі тощо. Періодично отримують гуманітарну допомогу — функціональні ліжка для тяжких лежачих пацієнтів. На черзі — закупівля реабілітаційних установок (обладнання, апаратура, тренажери).

— За новими протоколами лікування, хворий, який отримує тромболізис, виписується на амбулаторне лікування на 3-5 добу, — каже лікарка. — Якщо людина згаяла цей час і поступила вже з судинною катастрофою, зазвичай лікування становить 10 днів, але кожен випадок — індивідуальний, враховуючи тяжкість інсульту, яка саме судина закоркована, які є супутні патології.

Важливо знати: хворий, котрий поступає в лікарню, безкоштовно отримує всі медпрепарати для лікування інсульту, передбачені «інсультним пакетом». Це — фізрозчин, магнезія, дексаметазон і системи. Однак, препарати для лікування супутніх патологій (серцево-судинних, гіпертензії тощо), пацієнт купує власним коштом

Завідувачка зазначає: отримання Корюківською лікарнею статусу опорної змушує до підвищення рівня надання допомоги на місці всіма службами. І неврологією зокрема. Тож в обласну лікарню нині направляють лише дуже тяжких неврологічних хворих. У поміч неврологам — телемедицина, яку застосовують у разі необхідності залучення більшої кількості спеціалістів.

Корюківський медзаклад може замовити консультацію обласних фахівців, які отримують всі необхідні дані пацієнта й надають консультативний висновок із рекомендаціями щодо подальшого його лікування.

— Ми цілодобово співпрацюємо з Чернігівською обласною лікарнею й у плані крововиливів — геморагічних інсультів, — розповідає Тетяна Юріївна. — Якщо маємо такого хворого, прямо зв’язуємося з завідувачем інсультного відділення Олександром Садовським, передаємо йому знімки або надаємо дані онлайн.

Якщо пацієнт потребує ней-рохірургічного лікування (найчастіше з приводу аневризми, яку потрібно оперувати), відправляємо його на подальше лікування у Чернігів. Таких хворих у нас теж багато. І чернігівські колеги ніколи нам не відмовляють.

Чому такий важливий сон

Найближчими роками, за словами Тетяни Юріївни, не варто очікувати зменшення кількості випадків інсультів. Скоріше навпаки.

Лікування інсультів: що для пацієнта безкоштовно, а що - власним коштом. Пояснює лікарка з Корюківки

Безсоння небезпечне наслідкамиФото: mind.ua

— Медичні світила, професори зараз б’ють на сполох: за декілька років кожна друга людина зіткнеться з інсультом або деменцією, — пояснює лікарка. — Це пов’язане з порушенням сну. Люди під час війни знервовані, стривожені, а тому не можуть повноцінно спати. З цим, на жаль, рідко хто йде до сімейного лікаря. Мовляв, ну, не сплю, це ж не найбільша проблема, завтра посплю.

Цьому не придають належної уваги. А тим часом лише під час сну в організмі людини виробляються різні речовини та мікроелементи, поява яких неможлива, якщо людина не спить. Тому вже зараз безліч фахівців проводять просвітницьку роботу для сімейних лікарів, зокрема, які першими можуть достукатися до своїх пацієнтів з тим, що не спати — це не норма.

Повноцінний нічний сон обов’язковий, бо без нього вже сьогодні майже кожен другий з гіпертонією, наслідками якої часто стають інсульт, інфаркт, дисциркуляторна енцефалопатія тощо.

Новини Чернігова