Прем’єр-міністр міністр України Денис Шмигаль на засіданні уряду 10 травня 2024 року. Пресслужба уряду
Україна досягла принципових домовленостей з Комітетом власників єврооблігацій щодо комплексної реструктуризації зовнішнього державного комерційного боргу.
Про це у понеділок, 22 липня, повідомили прем’єр-міністр України Денис Шмигаль і міністр фінансів Сергій Марченко.
“Сьогодні ми досягли принципових домовленостей з Комітетом власників єврооблігацій України. Це важливий етап процесу реструктуризації боргу”, — наголосив Шмигаль.
За його словами, це дозволить зекономити 11,4 млрд дол США на його обслуговуванні протягом наступних трьох років та 22,75 млрд — до 2033 року.
Таким чином з’явилась змога вивільнити ресурси на нагальні потреби: оборону, соціальний захист та відновлення, додав глава уряду.
За словами міністра фінансів Сергія Марченка, домовленостям із Комітетом власників єврооблігацій щодо комплексної реструктуризації зовнішнього державного комерційного боргу передували “місяці переговорів та наполегливої роботи з приватними кредиторами, МВФ та офіційними кредиторами”.
Як відзначив міністр фінансів, це важливий крок для забезпечення бюджетної стабільності та збереження фінансових ресурсів України, необхідних для продовження фінансування української оборони.
“Угода забезпечить економію 11,4 мільярда доларів США на обслуговуванні боргу протягом наступних 3 років. До 2033 року економія складе 22,75 мільярда доларів США. Це звільнить життєво необхідні фінансові ресурси, які можуть бути спрямовані на оборону та соціальні видатки”, — пояснив міністр.
Він додав, що завершення цієї угоди про реструктуризацію створить умови для якнайшвидшого повернення України на міжнародний ринок капіталу, коли ситуація з безпекою стабілізується, щоб фінансувати швидке відновлення та реконструкцію нашої країни.
1 липня видання The Economist опублікувало статтю, у якій йшлося, що іноземні власники облігацій поки не погодили для України призупинення виплат за державним боргом. Йшлося про те, що, "якщо цього не станеться, до 1 серпня Київ може оголосити дефолт".
17 червня Міністерство фінансів оголошувало, що Україна не змогла досягти згоди з групою власників облігацій щодо реструктуризації міжнародного боргу на суму близько 20 мільярдів доларів США під час офіційних переговорів. Міністр Сергій Марченко запропонував кредиторам угоду, яка б знизила 60% від поточної вартості боргів, ті заперечили. Кредитори вважають 22% знижки більш прийнятними. Але перемовини триватимуть, пообіцяли в міністерстві.
Раніше голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев заявляв, що за підсумками 2023 року державний борг України перевищив 5,5 трлн гривень, збільшившись з початку повномасштабного вторгнення Росії удвічі.