Сьогодні — День тренера. У Корюківській ДЮСШ його відзначають десять спортивних наставників

Сьогодні - День тренера. У Корюківській ДЮСШ його відзначають десять спортивних наставників

Фото ілюстративне

У Корюківській дитячо-юнацькій спортивній школі це свято відзначають десять тренерів, людей, які займаються фізичним розвитком дітей, допомагають їм знайти себе у спорті, виховують чемпіонів.

Футбол

Старший тренер із футболу Володимир Вечерський працює у Корюківській ДЮСШ із 1980-го — року її заснування. За час його роботи змінилися чотири директори: Микола Калитка, Валентин Осипенко, Микола Кукуюк, Тетяна Тищенко.

— Спочатку були лише два відділення: лижний спорт і футбол, — каже Володимир Михайлович. — А зараз — п’ять: футбол, легка атлетика, вільна боротьба, волейбол, гирьовий спорт.

Тренер зізнається: дедалі складніше йдуть справи з набором дітей. Каже, на наступний навчальний рік місто має лише п’ять перших класів. За станом здоров’я відсіються діти підготовчої та спеціальної груп, а на решту ж розраховують не лише тренери ДЮСШ, а й інших спортивних секцій і клубів міста.

— Щоб мотивувати своїх вихованців, стараюся проводити цікаві тренування, влаштовувати турніри, щоб діти відчували дух суперництва та смак перемог, — каже тренер. — Обдарованих спортсменів видно одразу, проте, чи стануть вони успішними, залежить від їхньої працелюбності. Бо часто буває, що талановиті лінуються і втрачають можливості, а їх обходять наполегливі діти, котрі добиваються результатів своїм трудом.

Сьогодні - День тренера. У Корюківській ДЮСШ його відзначають десять спортивних наставників

Тренер із футболу Володимир ВечерськийАвтор: Наталія Рубей

Тренер вірить у корюківський футбол юних, серед яких і вихованці ДЮСШ, і любителі. Радіє, коли ввечері помічає групи дівчат, котрі приходять займатися на стадіон разом із хлопцями і не поступаються їм. Таких можна й треба залучати до спортивної школи.

Володимир Михайлович і сам до 35 років грав за місцеві футбольні команди «Зірка» та «Авангард». «Але футбол — справа молодих», — переконаний тренер, який за свою кар’єру виховав понад двадцять спортсменів, котрі у складі різних команд ставали чемпіонами області й України.

Поряд з найдосвідченішим тренером із футболу — його молодші колеги. Дев’ятнадцять років працює в ДЮСШ Олександр Мірошниченко, дев’ять — Єгор Шемет. Олександр Михайлович після школи хотів піти по батькових стопах і стати лісівником, але той порадив звернути увагу на свій спортивний талант. Син дослухався. Єгор Юрійович, як і його батько, Юрій Шемет, вчителює в міському ліцеї № 2 та тренує юних футболістів у ДЮСШ, хоча мріяв про реабілітологію.

Сьогодні - День тренера. У Корюківській ДЮСШ його відзначають десять спортивних наставників

Тренери з футболу: Олександр Мірошниченко (зліва), Єгор ШеметАвтор: Наталія Рубей

Тренери радіють за вихованців відділення, котрі продовжують грати у лігах Польщі, Латвії, Чехії та інших країн: Єгора Рюттеля, Вадима Кугука, Назара Нікітенка, Володимира Молодченка, Сергія Коршуна та інших.

— Футбол — командний вид спорту, — резюмує Олександр Мірошниченко. — Тож вихованцям маленьких ДЮСШ пробитися на найвищі щаблі непросто. Хоча і в нашій школі є талановиті діти, якими цікавляться тренери чернігівських ДЮСШ, однак перепоною продовжити нав-чання в обласному центрі стає відсутність житла. Якби був гуртожиток для спортсменів, батьки легше б погоджувалися відпускати своїх неповнолітніх дітей у велике місто.

На вагомій ролі батьків у спортивному вихованні дітей наголошує Єгор Шемет. Бо насправді, зазначає, не всі батьки усвідомлюють важливість впливу фізкультури та спорту на розвиток особистості їхніх дітей.

— Займатися футболом не лише корисно для здоров’я, а це ще й розвиває характер, — переконаний Єгор Юрійович. — Футбол учить працювати в колективі, спонукає до самовираження і виховує самостійність.

І Олександр Мірошниченко, і Єгор Шемет погоджуються зі своїм колегою Володимиром Вечерським у тому, що стати непоганим футболістом і спортсменом може не стільки талановитий, як працьовитий. Вони неодноразово спостерігали, як працелюбність переважує талант. Зазначають, що їм, тренерам, доводиться бути психологами, бо кожна дитина — особистість, зі своїм характером і світосприйняттям. Кажуть, що за прикладом успішної практики городнянських і сновських колег планують набирати у відділення з футболу не лише хлопців, а й дівчат. Футбол — без кордонів для кожного.

Нині у відділенні футболу Корюківської ДЮСШ займаються 140 дітей.

Волейбол

Однією з наймолодших фахівців спортшколи є Тетяна Литвин (донедавна — Яковенко), тренерка з волейболу. Тетяна Юріївна в Корюківці працює другий рік, у неї 56 вихованців. Нещодавно вийшла заміж, планує спільний із чоловіком літній відпочинок, проте продовжує проводити заняття з дітьми. Нині — просто неба, на «дитячому пляжі».

Сьогодні - День тренера. У Корюківській ДЮСШ його відзначають десять спортивних наставників

Тетяна Литвин, тренерка з волейболуАвтор: Наталія Рубей

— Займатимемося до кінця липня, а тоді — відпустка, — каже тренерка. — Зараз збираємося зранку, о сьомій та о десятій, бо пізніше дуже спекотно. Попри вранішній час, діти молодці, активні, й батьки їх підтримують, а це — головне. На свіжому повіт-рі дітям більше подобаються тренування, бо це можливість гарно провести час, посміятися й попрацювати.

— Чому радите дітям займатися волейболом?

— Як казала мама одного вихованця: «Бо це тобі в житті знадобиться!» — посміхається Тетяна Литвин. — Та й класно вміти те, що вміє не кожен.

Вільна боротьба

Сергій Ніколайчук, тренер із вільної боротьби, переконаний, що людина повинна обрати собі такий вид спорту, без якого жити не зможе, щоб світилися очі. Тоді це правильний вибір.

Сам Сергій Степанович із дитинства займався вільною боротьбою. Перший спортивний розряд отримав ще в школі. У його Лугинках на Житомирщині не було спорт-школи, тож тренувався при військовій частині. Першим тренером був начальник фізпідготовки військової частини.

Приглядався до його методики викладання, бо розумів, він, син батьків-педагогів, теж пов’яже своє життя з учительством. У Чернігівському педагогічному інституті, куди вступив після школи, почав займатися класичною боротьбою.

На Корюківщині Сергій Ніколайчук працював тренером із плавання у дитсадку, вчителем фізкультури у школах району та міста. З 2017-го — тренер ДЮСШ. На сьогодні у відділенні вільної боротьби, де він працює з колегою зі Сновська Олегом Россолом, — 46 вихованців.

Сьогодні - День тренера. У Корюківській ДЮСШ його відзначають десять спортивних наставників

Сергій Ніколайчук

Сьогодні - День тренера. У Корюківській ДЮСШ його відзначають десять спортивних наставників

Олег Россол з сім`єю Тренери з вільної боротьби

— Вільна боротьба — непростий вид спорту, — каже Сергій Степанович. — Важливо, щоб дитина, окрім бажання працювати та гарної фізичної форми, була психологічно підготовленою та вміла думати. Бо у нас сальто, кульбіти, перевороти, а це — чітке дотримання техніки безпеки задля уникнення травм. Не менш важливе для борців і повноцінне харчування. Вважаю, що про дітей, які є майбутнім України, потрібно дбати постійно, їх варто підтримувати й заохочувати, надавати можливості, гранти на навчання, як це роблять Європа і США, які, зокрема, у такий спосіб переманюють українську молодь.

Звертаючись до своїх нинішніх і майбутніх вихованців, хотів би побажати їм успіхів у житті та спорті. Не чекайте, доки хтось використає вас, щоб досягти своїх мрій, — мрійте і перемагайте! Пам’ятайте: до сьогоднішніх результатів готуються з учора — зазначає тренер.

Легка атлетика

Відділення легкої атлетики ДЮСШ представляють троє фахівців: старший тренер Олег Хропач, заступник директора ДЮСШ і тренер Володимир Литвин, керівниця закладу і тренерка Тетяна Тищенко. Вони разом тренують 42 вихованців.

— Нинішні діти фізично дуже слабкі, — резюмують тренери. — Років з десять-п’ятнадцять тому у класі було 1-2 дітей у спецгрупі, зараз же в основній стільки, а решта — спеціальна група. На це вплинули багато факторів, серед яких малорухливий спосіб життя, неповноцінне харчування, гаджетозалежність, до того ж — дистанційка протягом двох років коронавірусу, а тепер — війна…

Набагато міцніші діти з сільської місцевості, але підвіз не дозволяє їм займатися у ДЮСШ, бо наші тренування відбуваються після шкільних занять, коли автобуси вирушають у зворотній рейс. Хоча є такі батьки, які самотужки привозять своїх дітей, котрі мають бажання розвиватися фізично.

Сьогодні - День тренера. У Корюківській ДЮСШ його відзначають десять спортивних наставників

Олег Хропач (зліва), Володимир Литвин

Сьогодні - День тренера. У Корюківській ДЮСШ його відзначають десять спортивних наставників

Тетяна Тищенко Тренери з легкої атлетики

Тренери з легкої атлетики вітають будь-яку ініціативу від батьків своїх вихованців. Бо коли є зацікавленість і підтримка батьків, зв’язок із тренером — діти показують кращі результати.

— Сучасних хлопців і дівчат складно залучити до спорту, а ще важче втримати потім, — зазначає Олег Хропач. — Є такі, хто два-три місяці потренуються і все. Одним із найдієвіших способів зацікавити дитину займатися спортом є цікаві тренування та змагання. Намагаємося максимально часто возити наших легкоатлетів і на обласні, й на всеукраїнські турніри. У цьому нас матеріально забезпечує відділ освіти, культури, молоді та спорту міської ради.

Усі тренери ДЮСШ підтримують зв’язок із вихованцями не лише на тренуваннях, а й поза ними. Влаштовують власні змагання і навіть залучають дітей до суддівства. Окрім цього, традиційними є кава та чай із тренерами, вітання вихованців із днем народження та спільне дозвілля з виїздами на природу.

— Продовжіть фразу «Займайтеся легкою атлетикою, бо це…», — звертаюся до старшого тренера Олега Хропача.

— Бо це — королева спорту! Я б радив усім дітям і всім батькам максимально приділяти увагу плаванню, особливо влітку. Бо плавання тренує все тіло, нормалізує роботу серця, легенів, зміцнює м’язи, спалює жири тощо.

Тренери з легкої атлетики поділилися своїми планами на осінь. Зокрема, ДЮСШ планує заснувати й провести перший легкоатлетичний турнір пам’яті колишнього директора закладу та тренера Миколи Кукуюка.

Гирьовий спорт

Чотирнадцять дітей займаються гирьовим спортом у Сядриному, де працює тренер Корюківської ДЮСШ із гирьового спорту, вчитель фізкультури та предмету «Захист України» Сядринського ліцею Сергій Горкавий. У його житті тісно переплелися педагогічна робота й військова служба, тож ветерану російсько-української війни, майору у відставці, є що донести молодому поколінню і в плані патріотичного виховання, і в спорті.

Сьогодні - День тренера. У Корюківській ДЮСШ його відзначають десять спортивних наставників

Сергій Горкавий, тренер із гирьового спортуФото: З відкритих джерел

Сергій Горкавий є багаторазовим чемпіоном Чернігівської області й України. А нещодавно на чемпіонаті світу з гирьового спорту у Швейцарії став триразовим чемпіоном світу.

Тренер — це рівень

Найкращий приклад для юних спортсменів — особистий приклад їхнього наставника в усьому: житті та спорті, переконаннях і досягненнях.

Вихованців Корюківської ДЮСШ тренують люди, котрі своїми результатами заслужили почесні спортивні звання. Так, директорка ДЮСШ Тетяна Тищенко — майстриня спорту із лижних перегонів, тренер із вільної боротьби Олег Россол — майстер спорту міжнародного класу України.

Кандидатом у майстри спорту з вільної боротьби є Сергій Ніколайчук. А Сергій Горкавий — кандидат у майстри спорту з гирьового спорту, а також вільної та класичної боротьби.

Патріотичне виховання і спорт тісно переплетені у діяльності тренерів спортивної школи. Так, колишній тренер із легкої атлетики ДЮСШ Роман Лисік став до лав Збройних сил України, захищає нашу країну від російської агресії. Проте він не полишає своїх вихованців, за нагоди приїздить підтримувати їх на чемпіонати України в столиці.

Колишній тренер із легкої атлетики Андрій Сахута, який підготував чемпіонів України та призерів всеукраїнських змагань, дав хорошу базу дітям, котрі продовжують займатися спортом, й дотепер підтримує дружні стосунки зі своїми вихованцями, за потреби дає їм фахові поради.

Утім, не лише спортом живуть наставники корюківських дітей. Так, Єгор Шемет, Олександр Мірошниченко та Олег Хропач є волонтерами Корюківської районної організації Червоного Хреста України й показують своїм вихованцям приклад безкорисливої допомоги іншим. Усі троє не лише тренують, а й тренуються самі, грають за місцеві команди: Єгор Шемет — за ФК «Корюківка», Олександр Мірошниченко та Олег Хропач — за «Ветеран».

Новини Чернігова