Справа Барчуків: історія родини, яка провела 13 місяців в ув’язненні на окупованій частині Херсонщини

У перші місяці російського вторгнення у вже окупованому Херсоні все ще проходили проукраїнські мітинги. Ставлення окупантів до місцевих змінилось, коли вони зрозуміли, що херсонці не раді “визволителям”. Навесні 2022-го Барчуки ходили на мітинги усією родиною. Ілюстрація Інги Леві

Ця історія почалася у 2022 році. Коли Росія наступала на Херсон, Сергій Барчук, що працював у Пенсійному фонді, вирішив не виїжджати й не лишати роботу. Після окупації міста, його затримали, а згодом він зник. Батько Сергія з дружиною, його рідний дядько та близький друг почали шукати чоловіка. Зрештою усі опинилися у неволі.

З одного боку історія Барчуків унікальна — окупанти рік тримали чотирьох членів родини та близького друга сім’ї в заручниках та погрожували тюремними термінами. З іншого боку — це типова історія, яких в окупації — сотні.

Тетяна Катриченко, правозахисниця, виконавча директорка Медійної ініціативи за права людини пояснює: "Здебільшого людей затримують за те, що вони поводяться не так, як того очікує окупаційна влада. Наприклад, людина щось написала у соцмережах, а їй висувають звинувачення в тероризмі чи диверсії, затримують, щоб, по-перше, ізолювати, а по-друге, щоб залякати інших.

Більшу частину таких затриманих вивозять через окупований Крим у Російську Федерацію. Або ж залишають на півострові. Наприклад, у сімферопольських СІЗО №1 і №2 зараз утримують кілька десятків українців.

Людину можуть потім відпустити, але вже залякану, після катувань. Були випадки, коли когось затримували на 30 днів, а потім вивозили на лінію розмежування і "депортували", забороняючи в’їзд на територію РФ на 50 років. Є також практика позасудових страт.

Справа Барчуків підпадає під визначення політичного затримання. І цим вона є типовою для окупованих територій".

Артем Барчук: "У нас велика родина, яка завжди допоможе"

Ми зустрічаємося з 62-річним Артемом Барчуком в одному з київських боулінг-клубів де він тренується кілька разів на тиждень. До повномасштабного вторгнення Артем очолював у Херсоні Федерацію спортивного боулінгу. "Це міцна спортивна родина, — говорить він. — Поки ми були в ув’язненні, вони допомагали нам, зокрема і коштами". Водночас, додає чоловік, в одному з місць утримання серед наглядачів був чоловік, в якому Артем впізнав гравця з Херсона. "Він був з аматорської ліги, цей колаборант", — усміхається Барчук.

В Херсоні в Артема був сімейний бізнес — Барчуки продавали посуд для ресторанів і кав’ярень. Та після початку повномасштабного вторгнення справу довелося лишити. "У Херсон росіяни зайшли буквально за кілька днів після початку великої війни, тож у нас не було часу щось обдумувати, — говорить чоловік. — Ми закупили продукти, ліки та переїхали з Лідією (Лідія Подозерська — дружина Артема — ред) на дачу на березі Дніпра, там було спокійніше".

Артем згадує, як херсонці виходили на мітинги проти окупантів: "У росіян були розгублені обличчя, вони ж приїхали визволяти місцеве населення, а тут таке!". Розповідає, спочатку ті поводились більш-менш нормально, але потім це змінилося. Росіяни почали розганяти мітинги, проводили обшуки по домах. У місті почали зникати люди, зі "Стекляшки" ("ізолятор" на оптовій базі на північному сході міста), де окупанти зробили катівню, чулися жіночі й чоловічі крики.

"Після одного з мітингів, росіяни схопили нашого друга, ветерана АТО, і кудись повезли. Через кілька днів він повернувся скалічений, деморалізований. Людину зламали. Він пережив страшні знущання", — говорить Артем.

Перш ніж розповісти про рік у неволі, чоловік уточнює: "У нас велика і дружна родина. А ще друзі, з якими ми вже 40 років і які вже теж є нашою родиною. Якби не їхня підтримка, нам було б важче пережити ув’язнення".

Сергій Барчук: "Мене душили шнурком з мого ж кросівка"

35-річний Сергій Барчук працював заступником керівника Головного управління Пенсійного фонду в Херсонській області. Після початку повномасштабного вторгнення більшість колективу змогла виїхати з міста. Сергій залишився, записався в тероборону, отримав зброю.

"Невдовзі тероборону розпустили, я попросив батька сховати мій автомат, а сам повернувся на роботу, бо це давало відчуття, що я хоч щось контролюю. На той момент наше управління функціонувало здебільшого за рахунок людей, які виїхали. Але я знайшов, що робити. Допомагав херсонцям з питаннями щодо української пенсії. З керівництвом ми вирішили, що я спробую сховати компʼютерну техніку, щоб вона не дісталася росіянам", — розповідає Сергій.

Сховати її Барчук-молодший вирішив у квартирі дружини батька. Лідія ідею схвалила: у квартирі ніхто не жив, а ще до неї від офісу Сергія було метрів 300 — зручно носити техніку.

"Першу будівлю нашого офісу росіяни захопили 30 червня, другу віджали 15 липня. До цього часу я вже виніс частину техніки, деяку навіть вдалося вивезти з окупації — її забирали люди, які виїжджали, — розповідає Сергій. — Я розумів, що ризикую. На вулицях озброєні люди роблять, що хочуть: грабують, увозять в катівні. Ми всі знали, що там з людьми роблять".

17 липня в офісі на Сергія чекала засідка: "До мене вискочили двоє у цивільному одязі кольору хакі. Я спробував втекти, але один з них наставив пістолет. Мене заламали, завели в будівлю і кинули на підлогу".

35-річного Сергія Барчука росіяни затримали біля будівлі Пенсійного фонду. Чоловік працював заступником керівника ГУ Пенсійного фонду в Херсонській області. Він допомагав місцевим отримувати українську пенсію, вивіз компʼютери з управління та видалив дані. Ілюстрація Інги Леві

Далі Сергія повезли в Дніпровський райвідділ поліції Херсона. "Там мене допитували троє: двоє в масках і військовій формі, один — у цивільному і з відкритим обличчям. Питали, хто я, ким працюю, що робив у будівлі Пенсійного фонду, куди сховав техніку. Потім один з чоловіків почав мене душити шнурком з мого кросівка. Щось запитували — і одразу били, знову душили шнурком, поки той не порвався, тоді вже душили руками. Я пережив з десяток удушень і під сотню ударів", — згадує Барчук-молодший. Розповідає, що йому приставляли до колін пістолет, а потім казали, що катуватимуть в нього на очах маму. Тоді він зізнався, де техніка.

Сергія посадили в одиночну камеру, де вже перебувало декілька людей. "Я за себе не боявся, лише сподівався, що родина не робитиме нічого ризикованого. Але вони вже почали мені допомагати", — зітхає чоловік.

Лідія Подозерська: "Я почула стогін із багажника, там був Сергій"

18 липня Артем Барчук отримав повідомлення від колишньої дружини Нелі, мами Сергія: "Син зник". Він поїхав на квартиру Лідії. На балконі усе було на місці — в коробках стояло 20-30 комп’ютерів. Не зникли й речі Сергія. Але сам він не виходив на зв'язок.

Артем дізнався про зникнення сина з повідомлення колишньої дружини Нелі. Сергій не виходив на звʼязок вже другий день. Ілюстрація Інги Леві

Артем каже, зрозумів, сина схопили росіяни. З Лідією, братом Олексієм та другом родини Олегом Самотоєм вони вирішили перевезти комп’ютери в інше місце. Підігнали під будинок машину, почали вантажити коробки. Артем поїхав раніше, щоб продовжити пошуки сина. Коли Лідія, Олексій та Олег вчергове піднялися до квартири, щоб забрати залишки техніки, з верхнього поверху збігли озброєні люди. "Заштовхали нас у квартиру, — розповідає Лідія. — Прийшли ще двоє чоловіків із ФСБ. Нас по черзі заводили на балкон і ставили різні питання. Потім затягли у квартиру і Сергія, поставили лицем до стіни, руки в нього були стягнуті кайданками. Його теж допитували".

Після Лідію посадили в авто з водієм і озброєним чоловіком. Вона встигла написати Артему повідомлення, що їх схопили. Олексія й Олега увезли в іншій автівці.

"Я написала чоловіку, щоб був обережний, почистив телефон, а ще щоб врятував мою собаку Тявку — дуже боялася, що її застрелять, якщо буде обшук, — згадує Лідія. — А потім я почула стогін із багажника. Там був Сергій".

Лідія, яку затримали на власній квартирі і повезли у Дніпровський райвідділ поліції, непомітно з машини написала повідомлення чоловікові Артему Барчуку. Ілюстрація Інги Леві

Тим часом окупанти приїхали на дачу Барчуків, щоб затримати Артема. "Одягли кайданки, дали прикладом по ребрах. Я на мить перестав дихати, упав. Вони залякували, кричали. Провокували. Питали, чи знаю я, що вони тут воюють з Америкою. Я мовчав. Потім обшукали будинок і господарську споруду. В ній був схований автомат Сергія. Його дивом не знайшли. І під час наступного обшуку через кілька місяців — теж. Нам просто пощастило", — говорить Артем.

Новини Чернігова