Людмила Купрієнко з цьогорічними помідорами
Купрієнки з Корюківки не можуть не консервувати, бо стільки всілякої всячини вирощують удома, що треба її якось заготовляти. Господиня каже, що відмовилися лише від варення й салатів шарами.
Сім’я Людмили та Леоніда Купрієнків не лише має магазин для городників і садівників «Зелений світ» у Корюківці, а й самі вирощують те, що продають. І консервують те, що виросло на городі та в саду.
— Садимо своє, тож закриваємо лише домашні овочі та фрукти й завжди багато, — каже 52-річна Людмила Купрієнко. — Цьогоріч стільки кабачкової ікри закрутили, наче від голоду! Ну, люблять усі в нас цю страву. Дуже багато завжди консервую компотів. Любимо кизиловий (онучка навіть на шкільний ярмарок носила), абрикосовий із апельсином і лимоном, аґрусовий із тархуном (естрагоном) і м’ятою, абрикосовий фреш. Абрикоси, персики, кубанська алича, айва й інші фрукти у нас власні.
Людмила та Леонід Купрієнки з онучкою Камілою в своєму садуФото: Надане Людмилою Купрієнко
Людмила зазначає, що порадувала лохина, яка витримала весняне «повноводдя», — смачна, солодка. Правда ж, ґрунт треба спеціальний і добрива. Красиві й солодкі кавуни удалися! Господиня садила насіння спочатку на розсаду в торфові стаканчики, а тоді вже в відкритий ґрунт.
Овочі та фрукти — то для родини, а квіти — для душі
— Помідорів, як і завжди, багацько різних, — продовжує Людмила Купрієнко. — Любимо смакувати кукурудзою, консервуємо й заморожуємо її. Гострого перцю — струку — насіяла повно! Солодкий перець завжди росте великим, плоди вагою по 700 грамів. Гарно витримали весняний «потоп» і цибуля, й часник. Для посівів усіх овочів беремо тільки голландське насіння, тож постійно з урожаєм. Цьогоріч підвели тільки морква й буряк, бо вимокли. А всі інші овочі гарно вродили, купувати точно не будемо.
— А від якої консервації, можливо, відмовилися й більше не готуєте? — запитую.
— Від варення та салатів шарами, — каже Людмила. — З овочевих закруток перевагу віддаємо огіркам і помідорам без оцту, кислими. Дуже подобається нам аджика перцева, яка готується лише з солодкого та гострого перцю й часнику (див. рецепт — Авт.). Колись спробувала її на Менщині й тепер завжди готую. Кому давала рецепт, усім ця закрутка до смаку.
Каміла з вирощеними бабусею й дідусем перцем і баклажанамиФото: Надане Людмилою Купрієнко
Людмила Купрієнко радить сповна використовувати овочевий сезон, старатися не лише на зиму надбати, а й добре посмакувати ними протягом літа. Наприклад, зараз, коли вже з’явилися свої баклажани, Купрієнки часто готують на кожен день різні страви з цим овочем. Наприклад, тушковані з м’ясом. Рецепт простий: цибулю, моркву та м’ясо, порізане, як на плов, протушкувати трохи разом, а потім додати баклажани, нарізані крупним кубиком, сіль і спеції на смак і довести до готовності.
Смачне виходить соте з баклажанів на зиму — спробуйте законсервувати (рецепт нижче — Авт.).
Аджика перцева
Інгредієнти:
12 шт. солодкого перцю (більше червоного, щоб був красивий колір)
3 шт. гірких перчин
2 головки часнику
1 ст. ложка солі
2-3 ст. л цукру
100 оцту
Всі овочі перекрутити на м’ясорубку, додати інші складники й поставити на вогонь. Кип’ятити 15-20 хв.
Соте з баклажанів
Інгредієнти:
1 кг баклажанів
0,5 кг цибулі
05, кг моркви
0,5 кг солодкого перцю
1 стручок гіркого перцю
1 кг помідорів
1 ст. л цукру
1 ст. л солі
часник (на смак)
50 г оцту
Баклажани нарізати великими шматочками (наприклад, півкільцями чи кубиками). Посипати сіллю, перемішати. Залишити на 15 хвилин. Потім промити під проточною водою та відтиснути.
Цибулю подрібнити, моркву натерти на терці й підсмажити разом. Додати, нарізані кубиками, баклажани, солодкий і гіркий перці. Усе кип’ятити 10-15 хвилин.
До тушкованих овочів додати помідори(кубиком) й тушкувати ще 10 хвилин. Додати цукор, сіль, часник і оцет — кип’ятити ще 10 хвилин. Соте розкласти по баночках (0,5 л) і стерилізувати 10 хвилин.