Фото: Валерій КИЧКО Вчитель географії Олександр ОШНЕК
Війна рушить долі і змінює життя людей, змушує починати все заново… Когось ламає, когось загартовує… Війна кардинально змінила плани та перевернула з ніг на голову й долю директора школи з міста Рубіжного Олександра ОШНЕКА, нині вчителя географії в Ніжинській гімназії №3.
Олександр ОШНЕК
…24 лютого 2022 року о 6 ранку всі мешканці міста Рубіжного почули вибухи від обстрілів Сєвєродонецького аеродрому. У сховище Рубіжанської спеціалізованої школи І-ІІІ ст. №2, яку очолював Олександр Ошнек, почали прибувати люди. 6 березня після влучання в будівлю закладу, в школі зникли опалення, світло, вода, зв’язок, повилітали шибки у вікнах, порвало водопровідні труби, будівля швидко охолонула. В таких умовах люди перестали бути керованими, почалися хаос і паніка. Впродовж 20 діб Олександр Ошнек перебував у сховищі разом із понад 400 земляками, забезпечував їх стільцями, лавами, гімнастичними матами, матрацами, ковдрами, медикаментами, водою, дровами, організував харчування, приймав та розміщував у приміщенні школи гуманітарну допомогу.
Олександр в тратив усе: квартиру, автівку, гараж, батьківську хату.
14 березня в Рубіжне зайшли кадирівці. 15 березня 2022 року під обстрілами йому вдалося виїхати з міста. Впродовж місяця мандрував по Україні: Краматорськ, Дніпро, Тернопіль, Львів, Закарпаття, Одеса. Ночував у приміщеннях шкіл, у спортивних залах, на дачах та у сараях небайдужих людей.
12 квітня 2022 року приїхав у Ніжин. Чому саме Ніжин? Тут оселилися й батьки Олександра, рятуючись від ворожої навали. А ще – це місто юності. Тут пройшли студентські роки. Тут є знайомі. Місто прийняло Олександра «за свого»…В Ніжині намагався налагодити зв’язок з рідним містом, дистанційно відновити роботу Рубіжанської школи, щоб розпочати 2022 – 2023 навчальний рік онлайн. Але з 50 вчителів закладу освіти 40 педагогів, опинившись на окупованій території, одні виїхали за кордон, інші – звільнилися, а з рештою вчителів взагалі було втрачено будь-який зв’язок. Контакти зі здобувачами освіти також були втрачені.
10 жовтня 2022 року працевлаштувався на посаду вчителя географії в Ніжинську гімназію №3, де й працює до цього часу.
Олександр Анатолійович Ошнек, учитель географії вищої категорії, учитель-методист – представник третього покоління династії педагогів родини Ошнек.
Засновником педагогічної династії був його дід Ошнек Іван Якович, заслужений вчитель УРСР, відмінник народної освіти УРСР, за особливі заслуги на освітянській ниві нагороджений орденом «Знак пошани» та медаллю А.С. Макаренка. Тривалий час очолював відділ освіти Новгород-Сіверського району. Батько Олександра Анатолійовича- АнатолійАнатолій Іванович, відмінник освіти України, вчитель-методист, педагогічний стаж 44 роки, з них 33 роки п рацював д иректором у школах міста Рубіжного, м ама — І рина Олександрівна, відмінник освіти України, старший учитель, нагороджена грамотою Міністерства освіти України. Впродовж більш ніж чотирьох десятиріч навчала не одне покоління учнів Рубіжного, брат — Дмитро Анатолійович, вчитель вищої категорії, вже понад тридцять років навчає учнів географії та біології.
Загальний педагогічний стаж д инастії Ошнек с тановить 190 років. Тож н е дивно щ о в т акому оточені відбулося формування яскравої особистості Олександра Ошнека.
Народився Олександр Анатолійович у 1972 році у місті Рубіжне Луганської області. У 1990 році закінчив Рубіжанську середню школу та поступив на природничий факультет Ніжинського державного педагогічного інституту ім. М.В. Гоголя, який закінчив у 1995 році, з добувши спеціальність вчителя географії та біології. Свій трудовий шлях розпочав у 1995 році на посаді вчителя географії та біології Рубіжанської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 6. З перших днів своєї професійної діяльності молодий вчитель опинився в колективі досвідчених колег-однодумців, які щиро ділилися з ним власним досвідом, що сприяло професійному становленню педагога.
У своїй професійній діяльності Олександр Ошнек використовує як досвід видатних педагогів, так і в ласні педагогічні знахідки. За 29 років педагогічної роботи Олександр Анатолійович виховав багато учнів, які з вдячністю згадують свого вчителя.
Директор Олександр ОШНЕК у рідній школі в Рубіжному
Олександр Анатолійович був учасником Всеукраїнського конкурсу професійної майстерності «Учитель року – 2014» в номінації «Географія», в обласному етапі якого посів І місце та представляв Луганську область у місті Миколаєві на завершальному етапі цього конкурсу. Нагороджений Дипломом І ступеня Міністерства освіти і науки України.
Не зупиняється на досягнутому. Прагнучи професійного зростання у 2014 році він закінчив Східноукраїнський національний університет імені Володимира Даля здобувши кваліфікацію спеціаліста за спеціальністю Менеджер (керівник) організації.
У 2014 році на конкурсній основі Олександр Ошнек був призначений на посаду директора Рубіжанської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів № 2 Рубіжанської міської ради Луганської області. Завдяки яскраво вираженим лідерським якостям робота на керівній посаді надала можливість Олександру Анатолійовичу розкрити свій управлінський потенціал. Умілий господарник. Чимало освітніх проєктів за ініціативи директора було втілено у рідній школі. Постійний учасник професійних конкурсів… Велику увагу Олександр Анатолійович приділяв методичній роботі школи, брав участь сам та залучав педагогів до участі в експериментальній, інноваційній та науковій діяльності. І це якщо коротко. Досягнень багато…Планів теж було багато, аби не клята війна…
Від ред. З Олександром Анатолійовичем для розмови ми зустрілися у класі географії. Розмова видалася цікава. З першого слова відчутно — людина професіонал і великий оптиміст… Колектив з радістю прийняв вчителя до своєї педагогічної сім’ї. Вже тут, у Ніжині, в 2023 – 2024 навчальному році Олександр Ошнек вдруге узяв участь у Всеукраїнському конкурсі «Учитель року» в номінації «Географія», представляючи місто Ніжин, у якому серед 23 педагогів учасників Чернігівської області посів VI місце.
Олександра Ошнек, втратив рідний дім та не втрачає своєї пристрасті до навчання, надихаючи учнів не лише знаннями, а й власним прикладом витривалості та відваги.