Учора в Покровському районі, поблизу Просяної, поліцейські затримали організовану групу, що незаконно видобула корисних копалин загальнодержавного значення більш ніж на 400 млн гривень.
Фігуранти самовільно зайняли земельні ділянки на території Просянського родовища в Дніпропетровській області і видобули без спеціального дозволу більше ста тисяч тон каоліну, який згідно постанови Кабінету міністрів України відноситься до корисних копалин загальнодержавного значення.
Про це повідомив Департамент стратегічних розслідувань За його даними, спеціальний дозвіл підприємства фігурантів на видобуток корисних копалин було призупинено згідно з наказом Держгеонадр ще в 2016 році, а в 2017 його строк закінчився. Незважаючи на це, вони продовжили видобувати корисні копалини і… експортувати їх до Євросоюзу. Таким чином, згідно з висновками Київського науково-дослідного інституту судових експертиз, фігуранти нанесли державі збитків на 403 мільйони гривень.
Оперативники Департаменту стратегічних розслідувань встановили всіх чотирьох учасників: організатора, двох виконавців та посібника, який надавав поради та вказівки учасникам організованої злочинної групи.
В липні поточного року поліцейські провели чотири санкціоновані обшуки за місцями проживання фігурантів в місті Дніпро, в ході який вилучили мобільні телефони, комп’ютерну техніку та документи, що містять докази вчинених злочинів.
Слідчі Нацполіції повідомили їм про підозру за організацію та здійснення незаконного видобування корисних копалин загальнодержавного значення, вчиненого службовою особою з використанням службового становища та організованою групою, що спричинило державі тяжкі наслідки (ч. 3 ст. 27, ч. 4 ст. 240 Кримінального Кодексу України).
Учасникам організованої групи загрожує покарання у вигляді позбавлення волі на строк до восьми років.
Процесуальне керівництво у кримінальному провадженні здійснює Офіс генерального прокурора.
З цієї загалом позитивної новини випливає безліч питань без відповідей: як могли зловмисники роками видобувати дорогоцінну білу глину, до того ж продавати її аж до Євросоюзу, практично на очах у правоохоронців? І це відбувалося вже і під час широкомасштабного нападу ерефії, в кількох десятках кілометрів від лінії фронту!
Прикметно, що для продовження схожих за "почерком" масштабних крадіжок піску на будівництво об'їздної дороги Н — 31 Дніпро — Царичанка — Кобеляки — Решетилівка у досі "не викритому" найбільшому в Україні незаконному піщаному кар'єрі в Китайгородській ОТГ — урочищі Свиняче — прокурори Слобожанської ОТГ дали "оригінальну" вказівку поліцейським. "Необхідо провести висновки НДІ, що саме видобувають ділки — пісок чи ні?", — сумнівалися вони.
Як відомо, у Дніпрі в травні 2023-го співробітники НАБУ затримали на хабарі в 132 тисячі доларів керівника Слобожанської окружної прокуратури Олега Катебу та його заступника Станіслава Батрака. Але й після цього їхню вказівку про "дослідження піску" сумлінно виконували працівники Царичанського відділення поліції № 11.
Таким чином із квітня 2021-го до 24 лютого 2022-го група осіб на приватних землях Дмитра Алмазова з Дніпра, через фірми-прокладки, видобула і продала Службі автомобільних доріг у Дніпропетровській області сотні тися тонн піску, покладених в полотно дороги-довгобуду з Дніпра на Київ. Чи перевищує сума вкрадених корисних копалин в Китайгороді суму поцупленого копачами у Просяній, поки невідомо.