Кропивницький лікар Наталія Журжер про проєкт UNFPA: Основна мета – здорове майбутнє нації

Кропивницький лікар Наталія Журжер про проєкт UNFPA: Основна мета – здорове майбутнє нації

Закриті сільські ФАПи, їх недоступні приміщення та відсутність опалення. Медичний персонал, який обслуговує декілька сіл за півставки. Більшість з якого добираються попутками чи велосипедом жахливими дорогами. І мешканці, які страждають від того, що доводиться їхати за допомогою в інші населені пункти.

Всі це – сьогоднішні реалії Кіровоградщини. І вони не тільки вражають працівників мобільної гінекологічної бригади, але й надають сил та бажання виправити несправедливість. Наблизити професійні медичні послуги до людей, яким вони стали недоступними.

Кропивницька бригада була створена та працює у рамках заходів гуманітарного реагування UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення, за фінансової підтримки Європейського союзу (ЕСНО), Міністерства закордонних справ Данії, Канади, Франції та Республіки Корея. Для роботи отримали сучасний автомобіль, укомплектований необхідним обладнанням, паливо та розхідні матеріали.

До її складу входять три лікарі акушера-гінеколога, чотири сімейних лікарі, медсестри, які допомагають лікарям та водій. Щомісяця ці висококваліфіковані фахівці обласного рівня роблять 20 виїздів.

Бригада проводить безкоштовне обстеження на ВІЛ, інфекції, що передаються статевим шляхом, сифіліс. Роблять ультразвукову діагностику малого таза, щитоподібної залози, електрокардіограму. Тобто виявляють ті захворювання, про які люди не знали.

Плануючи роботу, координатор проєкту спілкується з керівниками центрів ПМСД та дізнається про кількість ФАПів, амбулаторій, які підпорядковані центру. З контактами відповідальних. Далі обговорюється список. Бо у селі з цього списку може мешкати 3-4 людини – туди їхати немає сенсу. Складається маршрут з урахуванням устаткування кожного ФАПу. І потім координатор складає графік на кожний день кожного місяцю. Графік затверджується у департаменті охорони здоров’я і знов надсилається до центрів ПМСД.

Аби сповістити людей про приїзд розробили об’яву. І працівники ФАПів та амбулаторій розвішують їх у селі. Також у селах створені вайберні групи, де також розміщують інформації про приїзд бригади. Вивішують графік і у Фейсбуці.

Регіональний координатор проєкту Наталія Журжер впевнена, що проєкт дуже важливий, оскільки, в першу чергу, націлений на виявлення як гінекологічної, так і терапевтичної патологій у жінок та чоловіків репродуктивного віку. Тобто заздалегідь попередити небажану вагітність у жінок, виявлення онкологічної патології, інфекцій, що передаються статевим шляхом. Оглядають і подружні пари з метою виявлення безпліддя. Після виявлення якоїсь патології ці пари спрямовують до відповідних лікувальних закладів.

«В селах, куди ми їздимо, є люди, які багато років не зверталися до лікувальних закладів, до фахівців. Це та економічні причини, стан доріг, недобре транспортне сполучення. Тому медична допомога сама прийшла до людей. Виявляють чимало багато захворювань щитоподібної залози, цукрового діабету, захворювань опорно-рухового апарату, серцево-судинних. Усіх цих людей спрямували на дообстеження до відповідних фахівців, надані рекомендації на лікування», – підкреслює координатор.

Траплялися випадки, коли у людини діагностували інфаркт – викликали швидку, хворого відправили до кардіодиспансеру. Іноді жінки скаржаться на домашнє насильство, що чоловік б’є, не дає їсти, знущається з дітей. З такими жінками проводять бесіди, розповідають, куди звертатися, надають відповідні брошури із контактами служб. Одна жінка звернулася із рубленою раною на голові. Зробили перев’язку, запропонували госпіталізацію до хірургії – відмовилася. Тоді просто дали рекомендації. Нещодавно була пацієнтка, у якої вісім дітей і жодного зуба – повибивали попередні партнери.

Були випадки, коли виявляли гіпертонічні кризи – надавали допомогу, знижували тиск таблетками. І якщо стан поліпшувався – відпускали додому та рекомендували звернутися до сімейного лікаря. Так, чоловік, який привів дружину, скаржився, що кілька днів болить серце. Зробили кардіограму – було схоже на інфаркт. Надали первинну допомогу і передали фахівцям.

«Найважливіше те, що проєкт робить доступним населенню медичну допомогу. Інколи приходить стільки охочих, що ми просто не в змозі всіх прийняти. Тоді пишемо до департаменту, що хочемо ще раз сюди поїхати. По селах закриті ФАПи, приміщення недоступні, немає опалення. Медичний персонал, обслуговуючи декілька сіл, працює на півставки. Більшість з них добираються попутками чи велосипедом жахливими дорогами. В одному з районів навіть нашу машину доводилося витягувати з ями. Люди страждають від того, що доводиться десь їхати за допомогою в інші населені пункти», – каже лікар акушер-гінеколог Світлана Драч.

Вона підкреслює, що на стан здоров’я людей дуже вплинув стрес, який продовжується вже два роки. Але ці труднощі та проблеми тільки надихають медиків бригади проєкту UNFPA на більш ефективну роботу та допомогу землякам.

Новини Чернігова